Menu


menu      Historia Parafii
menu      Duszpasterze
menu      Obsługa świecka
menu      Ministranci
menu      Schola
menu      Kalendarium
menu      Informacje z mediów
menu      Wiersze Parafian

Kalendarium

Ministrancki Turniej Piłki Nożnej w Roku Miłosierdzia 2016.

24 września 2016 w godz. 10.00 - 13.30 na boisku Zespołu Szkół w Przedczu odbył się Turniej Piłki Nożnej; pod Hasłem Ministrancki Turniej Piłki Nożnej w Roku Miłosierdzia 2016. Wśród naszych Ministrantów parafii Świętej Rodziny, którzy byli organizatorami Turnieju, gościnnie wystąpili ministranci z ościennych parafii; Św. Idziego w Choceniu; Św. Dominika w Chodczu; Najświetszego Serca Pana Jezusa w Lubieniu Kujawskim. Pierwsze Miejsce zajęła Parafia Chodecz, nasza parafia zajęła drugie miejsce, natomiast trzecie miejsce zajęła parafia Choceń, a czwarte parafia Lubień Kujawski. Po turnieju Piłki Nożnej wszyscy ministranci i ich opiekunowie mogli przy wspólnym grillowaniu zjeść smaczną kiełbasę i bułkę.

Gratulujemy !!!

                                                                                                         Ks. Tadeusz

"AMEN" - te słowa towarzyszyły w XX Spotkaniu Młodych Lednica 2000, które odbyły się 4 czerwca 2016. Na Polach Lednickich koło Gniezna zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy młodzieży z całej Polski.

W tym roku spotkanie odbyło się bez O. Jana Góry, który już odszedł do Pana. jego zastąpili dwaj Ojcowie Dominikanie o. Wojciech Prus i o. Maciej Soszyński . Wybierz Chrystusa i Zawołaj Amen. Niech tak się stanie!

1050-tej rocznicy Chrztu Polski przyjętego „W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”, 800-lecia Zakonu Dominikanów, dzięki któremu mówimy za Św. Jackiem: „Poślij mnie”.

20-stego spotkania Młodych wraz z ogłoszonym przez papieża Franciszka Rokiem Miłosierdzia, które prowadzą nas do powiedzenia „Amen”. pragniemy kontynuować dzieło o. Jana Góry słowami, w które układają się błogosławione Jubileusze: „W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego – Poślij mnie – Amen”.

Coroczną tradycją jest też krótkie orędzie Ojca Św. Franciszka skierowane do młodych. Na zakończenie około północy młodzież przechodzi prze Bramę Rybę, aby powierzyć swoje życie Jezusowi. Także i z Parafii Przedecz młodzież licznie wzięła udział w tym spotkaniu jak co roku.

Podczas wspólnie spędzonych godzin młodzież parafii czynnie włączała się w modlitwy i integracyjne tańce lednickie. Był to moment kiedy wielu młodych ludzi mogło spotkać się i razem spędzić czas nie tylko rozrywkowo ale przede wszystkim duchowo.

                                                                                                         Ks. Tadeusz

Boże Ciało 2016

Uroczystość Bożego Ciała
(Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej), która przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej, wypadająca zawsze 60 dni po Wielkanocy, to jedno z głównych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki. Wprowadził je w 1246 roku biskup Robert dla diecezji Liege w Belgii, a papież Urban IV w 1264 r. ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła.

Ulicami Przedcza przeszła w czwartek, 26 maja 2016 r. procesja Bożego Ciała.

26 maja Kościół katolicki obchodził uroczystość Bożego Ciała, zwaną też uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Po Mszy św. o godzinie 11.30, której przewodniczył ks. Józef Seweryn, udała się procesja do czterech ołtarzy. Sam Chrystus przechodził ulicami miasta, aby zobaczyć jak się Jego dzieciom powodzi i pobłogosławić licznie zgromadzonym wiernym.

                                                                                                         Ks. Tadeusz

Wielkanoc 2016. Triduum Paschalne

Święta Wielkanocne upamiętniają Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, fundament Kościoła katolickiego i innych kościołów chrześcijańskich, stanowią więc istotę naszej wiary. Poprzedza je czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu oraz Wielki Tydzień, rozpoczynający się Niedzielą Palmową, a kończący uroczystym Triduum Paschalnym.


Te dni są najważniejszymi dniami całego roku liturgicznego: Wielki Czwartek Wielki Piątek Wielka Sobota i przede wszystkim Wigilia Paschalna i uroczysta Niedziela. W ten jakże piękny dzień Kościół z wielką mocą głosi zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią. Oto kamień od grobu odsunięty. Grób Jezusowy pusty. A w środku tylko płótna i chusta. Ciała Jezusa nie ma. Chrystus zmartwychwstał.

W dzień Zmartwychwstania Pańskiego wszyscy Wierni, Asysta, Straż, Orkiestra, Dziewczynki sypiące kwiatki, Ministranci i Ksiądz z Panem Jezusem w Monstrancji poszliśmy w Procesji ze śpiewem Wesoły nam dzień dziś nastał…… uwielbić Chrystusa Zmartwychwstałego.

                                                                                                         Ks. Tadeusz

Niedziela Palmowa 2016

Niedziela Palmowa to w liturgii dzień pełen kontrastów, nasycony wieloma treściami najwyższej wagi. Może dlatego zbiegło się tu tyle istotnych wątków, by w tej niedzieli zawrzeć jakby w pigułce przesłanie całego Wielkiego Tygodnia, a w zasadzie całej historii zbawienia: Chrystus jest szczególnym Królem. Królem, który nas umiłował aż po krzyż.

Rokrocznie odtwarzamy tamten wjazd Pana naszego Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. W rękach trzymając palmy ukwiecone i śpiewając radosne Hosanna staramy się zgłębić tajemnicę naszej wiary – dlaczego aż tak nas ukochałeś? Niemałą rolę w tym upamiętnieniu odgrywają dzieci.

Otóż w przygotowanie tego Święta włączyli się uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej, którzy pod opieką katechetek przygotowali wspaniałe palmy.

Wszystkie dzieci wraz ze swymi rodzicami upletli niebosiężne palmy, które także były niesione w procesji wokół kościoła podczas uroczystości Niedzieli Palmowej. Wszystkie palmy pięknie się prezentowały i wskazywały kierunek naszej wędrówki – ku niebu.

                                                                                                         Ks. Tadeusz

Droga krzyżowa ulicami miasta Przedcza

Tradycyjnie jak co roku, w piątek poprzedzający Wielki Tydzień na ulicach naszego miasta rozważaliśmy Drogę Krzyżową. W Świętym Roku Miłosierdzia w naszych rozważaniach pochyliliśmy się nad uczynkami miłosierdzia, którymi są dzieła miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy.

W tej podniosłej atmosferze zbliżających się świąt wielkanocnych, mieszkańcy Przedcza licznie uczestniczyli w drodze krzyżowej, która rozpoczęła się pierwszą stacją z cmentarza a zakończyła się w Kościele p.w. Świętej Rodziny, uroczystą Mszą Świętą.

W rozważaniach i niesieniu krzyża wzięła udział młodzież, Koło Żywego Różańca jak również wierni i Nauczyciele szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

Ta wspólna modlitwa pozwoliła nam wszystkim na chwilę refleksji nad wagą przed rozpoczynającym się właśnie Wielkiego Tygodnia, a atmosfera zadumy pomogła w duchowym przygotowaniu się do świąt.

                                                                                                         Ks. Tadeusz


Orszak Trzech Króli 2016

Już po raz ósmy tłumy wyruszyły za Gwiazdą Betlejemską i Trzema Królami z barwnymi orszakami, by pokłonić się Dzieciątku Jezus. W tym roku Orszak odbywał się pod hasłem: „Nade wszystko Miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie”, nawiązując do trwającego Roku Miłosierdzia i zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka na świecie, nawiązujące tak do chrześcijańskiej tradycji, jak i polskiej obrzędowości, na którą składa się m.in. wspólne kolędowanie oraz wystawianie scen związanych z Bożym Narodzeniem, takich jak „Dwór Heroda”, „Narodziny w Stajence”.

Orszak Trzech Króli został pozdrowiony przez papieża Franciszka w jego modlitwie na Anioł Pański. Ojciec Święty powiedział: "Pragnę wspomnieć też o Orszakach Trzech Króli, które organizowane są w licznych miastach Polski z dużym udziałem rodzin i stowarzyszeń". (za PAP).

Jak co roku Orszakowi towarzyszyło wiele wydarzeń w Przedczu. Tego dnia wraz z całym Orszakiem z Zamku w kierunku Kościoła p.w. Św. Rodziny przez Plac Wolności przeszliśmy w licznym gronie ze śpiewem kolęd. Uroczystej Eucharystii Przewodniczył Ks. Józef Seweryn proboszcz. W czasie Mszy Świętej przygrywała Orkiestra OSP Przedecz.

                                                                                                         Ks. Tadeusz

"Nie Ciebie Boże wybrały ludy,
niech wszystkie narody oddają Ci chwałę,
Ziemia wydała swój owoc,
Bóg nasz Bóg nam pobłogosławił,
Niech nam Bóg błogosławi
i niech cześć Mu oddają wszystkie krańce ziemi"


Tegoroczne Dożynki Gminno-Parafialne odbyły sie 23 sierpnia 2015r.
Organizatorami tegorocznych Dożynek Gminno-Parafialnych byli Burmistrz Gminy Przedecz oraz Proboszcz Parafii Przedecz. Uroczystości rozpoczęły się od wejścia orszaku dożynkowego do kościoła. Delegacji dożynkowej przygrywała Gminna Orkiestra Dęta.

Starostami tegorocznych Dożynek byli: Ilona Dopierała i Rafał Płocha

Na początku Mszy św. zostały przedstawione delegacje z wieńcami i darami tegorocznych Dożynek. Odbierali je Proboszcz z Burmistrzem
1. Łączewna - wieniec i chleb,
2. Żarowo - wieniec i chleb,
3. Katarzyna - wieniec i chleb,
4. Dziwie - chleby,
5. Przedecz - chleb i kwiaty,
6. Kłokoczyn - chleb,
7. Chrustowo - wieniec, chleb, kwiaty, owoce i warzywa,
8. Zbójno - wieniec i chleb,
9. Cholenderki - chleb,
10. Zalesie - wieniec, chleb i kwiaty,
11. Nowa Wieś i Lipiny - chleb i kwiaty,
12. Rybno - wieniec i chleb,
13. Jasieniec - wieniec i chleb,
14. Arkuszewo - wieniec, chleb i kwiaty.

Po przedstawieniu swój głos zabrała starościna pani Ilona Dopierała. Po swoim przemówieniu starostowie przekazali na ręce Burmistrza tegoroczny Chleb. Później przemówił Pan Burmistrz.

Następnie została odprawiona uroczysta suma dożynkowa, jako dziękczynienie za zebrane plony - owoce całorocznej pracy rolników, celebrowana przez Proboszcza Józefa Seweryna. Złożone zostały dary ołtarza: wieniec uwity ze zbóż z tegorocznych zbiorów, chleb dożynkowy, tradycyjne wypieki.

Po zakończeniu Mszy Świętej wszyscy zgromadzeni udali się w orszaku na plac przy Zamku na 2 część uroczystości Dożynkowych.

                                                                                                         Ks. Tadeusz

Bierzmowanie 27 czerwca 2015r.
Uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy – Odpust Parafialny

Uroczystości Sakramentu Bierzmowania przewodniczył ksiądz biskup Stanisław Gębicki. O godz. 11:30 przybył do naszej świątyni, gdzie został powitany przez młodzież, rodziców i poproszony przez nich o udzielenie sakramentu kandydatom i proboszcza naszej wspólnoty - ks. Józefa Seweryna proboszcza parafii.

W homilii bp Stanisław przypomniał wszystkim zgromadzonym, że sakramentu tego dostępuje się tylko raz w życiu. Biskup mówił o tym, jak powinien zachowywać się prawdziwy chrześcijanin, świadcząc o swojej wierze na każdym kroku i w każdej sytuacji. Bierzmowanych będzie odtąd wspomagał wspomożyciel - Duch Święty. Jak sami kandydaci do bierzmowania powiedzieli biskupowi, pragną oni "aby Duch Święty, którego otrzymają, umocnił ich do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad".

Sam obrzęd bierzmowania odbył się w modlitewnym skupieniu, przy akompaniamencie organów, kandydaci zostali bierzmowani podchodząc do stopnia przed prezbiterium. Ziarno dojrzałego chrześcijaństwa zostało rzucone na serca bierzmowanych (88 osób)...

A później już według normalnego porządku mszy odbyła się liturgia eucharystyczna. Po jej zakończeniu były ciepłe słowa i kwiaty w wyrazie podziękowania składanego na ręce biskupa Stanisława oraz specjalne poświęcenie krzyży i błogosławieństwo. Po eucharystii bierzmowani rozeszli się do domów, by tam wspólnie z bliskimi świętować przyjęcie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

                                                                                                         Ks. Tadeusz

"W imię Ducha Świętego" - te słowa towarzyszyły w XIX Spotkaniu Młodych Lednica 2000, które odbyły się 6 czerwca 2015. Na Polach Lednickich koło Gniezna zgromadziło się kilkadziesiąt, a może nawet 100 tys. młodzieży z całej Polski.

Spotkanie nieformalnie zaczyna się już od samego przyjazdu. Po przybyciu na pola i wybraniu odpowiedniego sektora jest czas na jedzenie, spotkanie ze znajomymi z innych miejscowości, a przede wszystkim na spowiedź. Spowiedź jest jedyna w swoim rodzaju. Tutaj nie ma konfesjonału i nie ma limitu czasu. Rozmowa z kapłanami odbywa się w dość nietypowym miejscu, a dokładnie na trawie. Jedni stoją, inni siedzą, po prostu jak kto woli. Nikt nie obawia się tak jak w Kościele nadchodzącego końca Mszy Św. Podczas spowiedzi księża starają się aby młody człowiek opowiedział o swoim życiu, o troskach i bolączkach zwyczajnego dnia. Wielu zapamiętuje taką spowiedź na długie lata. W następnych godzinach są nauki głoszone przez znakomitych gości, a między nimi modlitwy, oraz próby śpiewu i tańca. Uroczyste rozpoczęcie zaczyna się o godzinie 17, potem następuje uroczysta Msza Święta z procesją, która idzie „ drogą trzeciego tysiąclecia” w której biorą udział księża, siostry i zaproszeni goście. Coroczną tradycją jest też krótkie orędzie Ojca Św. skierowane do młodych. Na zakończenie około północy młodzież przechodzi prze Bramę Rybę, aby powierzyć swoje życie Jezusowi.
Także i z Parafii Przedecz młodzież licznie wzięła udział w tym spotkaniu jak co roku.
Podczas wspólnie spędzonych godzin młodzież parafii czynnie włączała się w modlitwy i integracyjne tańce lednickie. Był to moment kiedy wielu młodych ludzi mogło spotkać się i razem spędzić czas.

                                                                                                         Ks. Tadeusz

Boże Ciało 2015

Uroczystość Bożego Ciała (Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej), która przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej, wypadająca zawsze 60 dni po Wielkanocy, to jedno z głównych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki. Wprowadził je w 1246 roku biskup Robert dla diecezji Liege w Belgii, a papież Urban IV w 1264 r. ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła.

W tym roku Uroczystość Bożego ciała przypadła 04 czerwca. Po Mszy św. o godzinie 11.30, której przewodniczył ks. Józef Seweryn, udała się procesja do czterech ołtarzy. Sam Chrystus przechodził ulicami miasta, aby zobaczyć jak się Jego dzieciom powodzi i pobłogosławić licznie zgromadzonym wiernym.

                                                                                                         Ks. Tadeusz

Święte Triduum i Święto Zmartwychwstania 2015

Te dni są najważniejszymi dniami całego roku liturgicznego: Wielki Czwartek Wielki Piątek Wielka Sobota i przede wszystkim Wigilia Paschalna i uroczysta Niedziela. W ten jakże piękny dzień Kościół z wielką mocą głosi zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią. Oto kamień od grobu odsunięty. Grób Jezusowy pusty. A w środku tylko płótna i chusta. Ciała Jezusa nie ma. Chrystus zmartwychwstał. W dzień Zmartwychwstania Pańskiego wszyscy Wierni, Asysta, Straż, Orkiestra, Dziewczynki sypiące kwiatki, Ministranci i Ksiądz z Panem Jezusem w Monstrancji poszliśmy w Procesji ze śpiewem Wesoły nam dzień dziś nastał…… uwielbić Chrystusa Zmartwychwstałego.

                                                                                                         Ks. Tadeusz

Niedziela Palmowa 2015

Rokrocznie odtwarzamy tamten wjazd Pana naszego Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. W rękach trzymając palmy ukwiecone i śpiewając radosne Hosanna staramy się zgłębić tajemnicę naszej wiary – dlaczego aż tak nas ukochałeś? Niemałą rolę w tym upamiętnieniu odgrywają dzieci.

Otóż w przygotowanie tego Święta włączyli się uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej, którzy pod opieką Katechetek przygotowali wspaniałe palmy.

Wszystkie dzieci wraz ze swymi rodzicami upletli niebosiężne palmy, które także były niesione w procesji wokół kościoła podczas uroczystości Niedzieli Palmowej. Wszystkie palmy pięknie się prezentowały i wskazywały kierunek naszej wędrówki – ku niebu.

                                                                                                         Ks. Tadeusz

Droga krzyżowa ulicami miasta Przedcza

W podniosłej atmosferze zbliżających się świąt wielkanocnych, mieszkańcy Przedcza uczestniczyli w drodze krzyżowej, która rozpoczęła się pierwszą stacją pod Kościołem p.w. Świętej Rodziny, a zakończyła przy ołtarzu na cmentarzu .

W rozważaniach i niesieniu krzyża wzięli udział młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania , Koło Żywego Różańca jak również wierni i Nauczyciele szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

Wspólna modlitwa pozwoliła mieszkańcom na chwilę refleksji nad wagą przed rozpoczynającym się właśnie Wielkiego Tygodnia, a atmosfera zadumy pomogła w duchowym przygotowaniu się do świąt.

                                                                                                         Ks. Tadeusz

"Zaleje cię mnogość wielbłądów,
dromadery z Madianu i z Efy.
Wszyscy oni przybędą ze Saby,
ofiarują złoto i kadzidło,
nucąc radośnie hymny na cześć Pana." (Iz 60, 5-6)

6 stycznia spod Zamku w Przedczu o godzinie 11.15 wyruszyliśmy po raz drugi podobnie jak w ubiegłym roku za Trzema Królami do Dzieciątka Jezus, Maryi i Józefa, do Kościoła na uroczystą Mszę świetą. Towarzyszyły nam barwne orszaki szczególnie z Zespołu Szkół w Przedczu i licznie zebranych wiernych oraz ze śpiewem kolęd. Traktem Królewskim W orszaku uczestniczyło sporo wiernych około 300, a wszyscy jego uczestnicy otrzymali korony i śpiewniki.
W czasie Mszy Świętej Dodał, że w tym apostolstwie świeckich, wielkie znaczenie ma takie zgromadzenie w imię Jezusa Chrystusa. Ks. Proboszcz wyraził jednocześnie podziękowanie za to przede wszystkim Bogu i wszystkim ludziom, którzy przyczynili się do zorganizowania Orszaku Trzech Króli. Ks. Proboszcz złożył też podziękowania rodzicom, szkołom, nauczycielom, którzy trudzili się i pracowali nad tym, aby Orszak Trzech Króli miał taki wspaniały wygląd.

                                                                             Opracował Ks. Tadeusz Funk

Konsekracja Ołtarza

Data 28 grudnia 2014 roku na zawsze wpisze się w dzieje miejscowości Przedecz i jej mieszkańców. Tego to dnia w uroczystość Świętej Rodziny, która patronuje tej parafii odbyła się uroczysta liturgia dziękczynna, podczas której biskup diecezji Włocławskiej Wiesław Alojzy Mering dokonał poświęcenia kamiennego ołtarza w kościele. Wydarzenie to splotło się ze szczególnym dniem w Kościele Katolickim w Święto Świętej Rodziny odpust Parafialny.

We Mszy św. odprawionej pod przewodnictwem biskupa ordynariusza, uczestniczyli księża z dekanatu, a szczególnie kapłani pochodzący z tej parafii, jak również licznie zgromadzeni parafianie i goście. Sam Ołtarz i Ambony wykonano z kamienia naturalnego; z marmuru i granitu.

W homilii biskup mówił o roli liturgii w życiu wspólnoty parafialnej oraz jak ważna jest rodzina, która ma na wzór świętej Rodziny dążyć do świętości. – Uczestnictwo w Eucharystii i przyjmowanie Komunii św. przyczynia się do umocnienia naszej wiary, otwierając zarazem serce na potrzeby wspólnoty i całego Kościoła. Każdy z nas staje się w jakiś sposób ołtarzem, na którym w jedności z ofiarą Chrystusa składa Bogu w darze własne życie. On je przyjmuje i obdarza swoim błogosławieństwem – podkreślał pasterz diecezji.

Słowami Litanii do Wszystkich Świętych wierni kierowali prośby o ich wstawiennictwo w celebrowaniu świętych obrzędów. Przez namaszczenie krzyżmem, ołtarz stał się symbolem Chrystusa. Palenie kadzidła na ołtarzu ukazało, że ofiara Chrystusa, która w tej tajemnicy jest wciąż obecna, wznosi się do Boga jako słodka woń, ponadto oznacza, że modlitwy wiernych, pełne błagań i wdzięczności docierają do tronu Stwórcy, a okadzenie ludu przypomina, iż jesteśmy żywą świątynią. Po tych ceremoniach nastąpiło nakrycie ołtarza, które to symbolizuje, że dla chrześcijan jest on miejscem Ofiary Eucharystycznej oraz Stołem Pańskim. Następnie dokonano oświetlenia ołtarza, przez wręczenie zapalonej świecy przez Ks. Biskupa księdzu Proboszczowi i zapaleniu świec na ołtarzu które przypomina, że Chrystus jest światłem świata.

Ta niecodzienna liturgia w której mogliśmy uczestniczyć, była bardzo rozbudowana i uroczysta. Niech ten wspaniały ołtarz, zarówno podczas liturgii jaki i również poza nią, będzie dla nas wyraźnym znakiem, że stanowimy jedną wspólnotę Kościoła zawsze, zarówno w świątyni jak i poza nią.

Konsekracja kamiennego ołtarza w tej Parafii była niezwykle ważnym wydarzeniem, które na zawsze zapisze się w kartach bogatej historii kościoła.

                                                                             Opracował Ks. Tadeusz Funk

Wielkanoc 2011

W tym roku Wielkanoc wypadła bardzo późno. Obchodziliśmy ją w bardzo wiosennej atmosferze i jak zwykle mogliśmy cieszyć się obecnością ks. bp. Stanisława Gębickiego. Niech zmartwychwstały Chrystus opromieni wszystkich swoją radością .

                                                                                          x.Paweł

10 kwietnia 2011

Ten dzień na stałe wpisze się w pamięć naszego kraju, kiedy rano wszystkich nas obiegła zła wiadomość. Wszystkim ofiarom tej tragedii na lotnisku w Smoleńsku winni jesteśmy pamięć. Msza św. w ich intencji w I rocznicę oraz odsłonięcie tablicy i krzyża katyńskiego w naszej parafii to główne obchody tej tragedii. Wspominajmy tych, którzy odeszli i módlmy się, aby nasza Ojczyzna zawsze umiała trwać w jedności i pokoju.

                                                                                          x.Paweł

26 marca 2011

Czasy komunistyczne to dla nas młodych ludzi już historia. W przyswojeniu i poznaniu ich pomagają nam nasi dziadkowie, rodzice oraz filmy. Dzięki życzliwości ks. prefekta z grupką ministrantów udaliśmy się do włocławskiego kina, aby tam uczestniczyć w projekcji filmu "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł". Bardzo dziękujemy księdzu Pawłowi nie tylko za zorganizowanie wyjazdu, ale również za sfinansowanie tej swoistej dla nas lekcji historii.

                                                                                          Kacper

17-18 marca 2011

Jan Paweł II zachęcał młodzież do spotkań. Włączając się w peregrynacje kopii krzyża ŚDM, która w naszej parafii miała miejsce w pierwszych dniach Wielkiego Postu, przeżywaliśmy dzień skupienia i refleksji. Szczególnie młodzież, która przygotowuje się do sakramentu bierzmowania mogła pochylić się nad tajemnicą krzyża i wspomnieć już wkrótce błogosławionego Jana Pawła II.

                                                                                          x.Paweł

23 stycznia 2011

Imieniny to dzień kiedy przywołujemy opieki swojego patrona. Już tradycją jest, że modlitwą i Eucharystii w intencji naszego Księdza Proboszcza z okazji Jego imienin, przewodniczy ks. Biskup Stanisław Gębicki. Solenizantowi życzymy wielu łask Bożych i sił, aby mógł dokończyć wielkie dzieła, które rozpoczął.

                                                                                          x.Paweł

16 stycznia 2011

W niedzielne południe, w progi wikariatki zapukali ministranci starsi i młodsi, aby w nowym roku spotkać się razem na modlitwie i wzajemnych życzeniach. Później każdy zasiadł gdzie tylko mógł, aby skosztować przygotowanych łakoci, podzielić się wrażeniami i podyskutować. Takie spotkania budują i są okazją, aby stawać się prawdziwymi sługami ołtarza.

                                                                                          x.Paweł

5 stycznia 2011

Dzielenie się opłatkiem to stara, typowo polska tradycja. Przypomniał o tym ks. proboszcz Henryk Ambroziak w czasie uroczystości opłatkowej dla "róży różańcowej św. Rodziny". Czas spędzony na wspólnej modlitwie zawsze przynosi owoce. Zwłaszcza gdy później można zasiąść przy stole, przy choince i wspólnie przeżywać piękne chwile.

                                                                                          x.Paweł

Boże Narodzenie 2010

Boże Narodzenie to wielka uroczystość. Tym bardziej, że w naszej parafii gościł ks. Biskup Stanisław Gębicki. Przewodniczył mszy św. o północy tzw. pasterce i sumie parafialnej w pierwszy dzień świąt. Ta msza miała również uroczysty charakter, ponieważ zagrała na niej orkiestra dęta działająca przy zespole Szkół w Przedczu. Choć młodzi adepci pod kierunkiem p. Macieja grają tylko ponad rok, zaskoczyli swoim kunsztem i wzruszyli wielu będących na mszy św. młodym artystom dziękujemy i życzymy dalszego tak dobrego rozwoju.

                                                                                          x.Paweł

5 grudnia 2010 - odpust św. Mikołaja

Na zakończenie naszych adwentowych rekolekcji parafialnych, które prowadził o. Bronisław OFM z Koła, celebrowaliśmy tradycyjną uroczystość św. Mikołaja. Wygłosił również kazanie odpustowe, a sumie przewodniczył ks. Czesław Czajkowski - proboszcz parafii św. Mikołaja w Dąbiu nad Nerem. Niech św. Mikołaj pomoże nam w przygotowaniu się do świąt narodzenia Chrystusa.

                                                                                          x.Paweł

16 października 2010

Owocem tegorocznej parafialnej modlitwy różańcowej jest powstanie "Żywej Róży Różańca". Jej powstanie zainicjował p. Jarosław Borzęda. Bogu niech będą dzięki za takie inicjatywy i wielki dar modlitwy. "Róża" została nazwana im Świętej Rodziny i ma regularne spotkania w każdą pierwszą środę miesiąca.

                                                                                          x.Paweł

13 października 2010

Różaniec to modlitwa, która jednoczy wielu ludzi i młodych i starszych. W rocznicę objawień w Fatimie wielu parafian uczciło Matkę Najświętszą modlitwą i procesją z figurą Panienki fatimskiej. Niech wszystkim, którzy na koniec złożyli swój "kwiat wdzięczności", Matka Boża wyprasza u Chrystusa potrzebne łaski.

                                                                                          x.Paweł

12 października 2010

Już tradycją jest, że uczniowie III klas Gimnazjum udają się do Lichenia. W tym roku uczniowie naszego gimnazjum w związku z tą pielgrzymką nawiedzili szczególnie miejsca związane z patronem gimnazjum prymasem kard. Stefanem Wyszyńskim. Ten w Licheniu przebywał, leczył się i odzyskał cudownie zdrowie. Miejmy nadzieję, że to spotkanie oraz modlitwa, którą uczniowie zanosili w intencji przyszłych egzaminów przyniosą błogosławione owoce.

                                                                                          x.Paweł

25 września 2010

Korzystając z gościnności Ojców Paulinów w Brdowie, nawiedzając to miejsce odbyliśmy dzień skupienia dla grupki ministrantów z naszej parafii. Z zaskoczeniem stwierdziłem, że niektórzy byli w tym miejscu pierwszy raz. Dzień ten był pełen wrażeń, modlitwy i po prostu bycia razem.

                                                                                          x.Paweł

18 września 2010

18 września przypada święto patrona młodzieży św. Stanisława Kostki. Młodzież naszej parafii chcąca przystąpić do sakramentu bierzmowania właśnie w ten dzień zebrała się w Kościele, aby złożyć swoje deklaracje i wyrazić chęć przystąpienia do tego wielkiego sakramentu. Dojrzałość to proces. Niech ten czas, czas do bierzmowania będzie przez nich dobrze wykorzystany, niech wzrastają w łasce.

                                                                                          x.Paweł

8 września 2010

Pieszy trud zawsze wyprasza potrzebne łaski u Boga. Tradycją już jest, że parafianie Przedeccy wyruszają w swoją pielgrzymkę do Matki Boskiej Błeńskiej na jej święto narodzenia. Matko Boża Siewna, przyjmij nasze prośby, błagania i dziękczynienia. Czuwaj nad nami i nad naszą parafią.

                                                                                          x.Paweł

22 sierpień 2010

Po trudnych i ciężkich żniwach w sierpniową niedzielę mogliśmy cieszyć się zbiorami i dziękować Bogu za ten wielki dar chleba powszedniego. Mamy za co dziękować Bogu, ponieważ ominęły nas straszne powodzie i inne klęski.

                                                                                          x.Paweł

9-17 Sierpnia 2010

Już po raz drugi z naszej parafii wyruszyła w sierpniu pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę. Wraz z błogosławieństwem księdza proboszcza, pożegnani przez rodziców wyruszyliśmy w długą bo ponad 420 km trasę. Bardzo dziękuję uczestnikom: Leszkowi, Kacprowi, Katarzynie, Oldze, Izie i wszystkim, którzy nas wspierali i choć nie mogli uczestniczy byli z nami przez cały czas duchowo.

                                                                                          x.Paweł

27 czerwca 2010

Obchody jubileuszu naszej 100-letniej świątyni trwały cały rok. Był to rok remontów, ale także przygotowania duchowego. Kończąc obchody grupa 52 uczniów III klas gimnazjum przyjęło Sakrament Bierzmowania z rąk ks. Biskupa Wiesława Meringa. Dzięki temu stali się dojrzałymi chrześcijanami i mogą w pełni świadomie budować żywy Kościół.

                                                                                          x.Paweł

Obłóczyny nowych ministrantów 23.05.2010

Jak dobrze być blisko ołtarza. Tą radość mogą od dziś przeżywać nowi ministranci: Hoang Van Rafał, Olczak Mikołaj, Rybiński Hubert, Naraziński Eryk, Kacper Wrzesiński. Pełni przejęcia wyrzekli swoje "jestem" jako gotowość do służby Bogu. Niech św. Jan Maria Vianney pomoże im w wypełnianiu przyrzeczeń ministranckich.

                                                                                          x.Paweł

Msza w 70 rocznicę zbrodni w Katyniu 23.05.2010

"Dzisiaj w tej świątyni biegniemy myślą, pamięcią i modlitwą do męczeństwa o szczególnym wymiarze - do zbrodni katyńskiej. Składamy hołd pamięci zdradziecko zamordowanym polskim jeńcom wojenny ... Ten ludobójczy mord był częścią straszliwego planu. ... jeśli zapomnę o nich, Ty boże na niebie zapomnij o mnie."

Takie miedzy innymi słowa skierował podczas homilii ks. biskup Stanisław Gębicki w czasie uroczystości upamiętniających mord w Katyniu.

Tam na wschodzie zginął zamordowany porucznik Leon Kulesza, mieszkaniec Przedcza, oraz wikariusz tej parafii Józef Tomczyk. Te obchody były okazją do przypomnienia sobie ich postaci dzięki prelekcji i wystawie o Katyniu przygotowanej przez p. Halinę Zięcik.

Obchody zakończyły się na cmentarzu przy symbolicznym grobie porucznika oraz wmurowaniem tablicy i urny z ziemia z Katynia.

                                                                                          x.Paweł

Nabożeństwa majowe 2010

Już tradycją jest, że kiedy po polach i wioskach rozlega się wołanie litanii do Matki Bożej, księżą naszej parafii udają się do krzyży i kapliczek, aby spotkać się z mieszkańcami i wspólnie modlić. Jest to bardzo miła modlitwa i ciekawe spotkanie. Każda wioska, każda grupa charakteryzuje się odmiennością choćby w wykonywanych pieśniach. Niech ten majowy zwyczaj trwa.

                                                                                          x.Paweł

Rekolekcje nie tylko dla bierzmowanych 7-9 maja 2010-05-23

Jest czas, który musimy wykorzystywać. Dany jest on nam przez Boga, aby bardziej się do niego zbliżyć. W majowe weekend w naszym kościele zebrali się uczniowie klas III gimnazjum i nie tylko oni, aby uczestniczyć w rekolekcjach przygotowanych dla nich przez duszpasterzy parafii, Diakonie Ewangelizacyjną diecezji włocławskiej Ruchu Światło Życie wraz z jej opiekunem ks. Jackiem Makowskim. Dzięki katechezom i świadectwom nasza młodzież zbliżyła się do Chrystusa rozumiejąc, że wiarę muszą pogłębiać.

                                                                                          x.Paweł

Msza za ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 16.04.2010

"Milkną płaczące dzwony kościołów
Wypłakały się syreny straży przejmujące aż do szpiku kości
Radość Wielkanocną i Niedzielę Miłosierdzia przesłonił nam kir narodowej żałoby."

W czasie wyjątkowych chwil, kiedy Polska opłakiwała tych, którzy poginęli udając się na obchody 70 rocznicy mordu w Katyniu, w piątkowy wieczór, duża liczba parafian, poczty sztandarowe OSP i Szkół, zebrała się w kościele, aby sprawować Mszę św. Wszystkim towarzyszyła zaduma, refleksja i żal.

"Ciszo, okryj nas płaszczem ukojenia i nadziei
Wycisz niespokojne myśli i słowa
Przecież wszystko już zostało powiedziane
A tyle jeszcze zostało do zrobienia..."


                                                                                          x.Paweł

JULIA KOZAK, uczennica klasy III b Szkoły Podstawowej w Przedczu, zajęła I miejsce w konkursie poetyckim ogłoszonym przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Włocławskiej oraz Kujawsko - Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku w związku z VI Narodowym Dniem Życia pod hasłem "Solidarność międzypokoleniowa". Gratulujemy!

Oto nagrodzony wiersz:

Moja rodzina

Moja mama wróżką jest,
opowiada bajki też.
Sny układa pod poduszką,
bo jest bardzo dobrą wróżką.

Rano budzi mnie uśmiechem i promykiem słońca,
robi słodką czekoladę, śmieje się bez końca.
Kiedy smutno mi - czaruje i buziaki daje,
kiedy ze mną siedzi w domu - dom staje się rajem.

Tata to czarodziej wielki
i nie boi się niczego.
Kiedy bujam głową w chmurach,
zawsze strzeże mnie od złego.

Tata kran naprawi w domu,
nowe buty kupi może,
nie da skrzywdzić mnie nikomu,
zawsze chętnie dopomoże.

Moja babcia - ciepłe słonko,
piecze ciastka, o mnie dba,
ugotuje pyszny obiad,
troskliwe spojrzenie ma.

Nie pozwoli oczom moknąć,
przegna troski, smutki precz.
Każdy problem rozwiązuje,
nawet, gdy to trudna rzecz.

Dziadek jest jak mądra książka.
Wiele pięknych bajek zna,
nie krzyczy i się nie dąsa,
dużo czasu dla mnie ma.

Z dziadkiem można iść na spacer,
z dziadkiem szybko płyną dni.
On mi wszystko wytłumaczy,
na wszystko odpowie mi.

Rodzina to moja siła.
Rodzina - to jest mój dom.
Kim bym bez nich wszystkich była?
Gdzie jestem - tam oni są.

Gdziekolwiek pójdę, kimkolwiek będę.
Dokąd zaniesie mnie dobry los,
rodzina siłą, moją przystanią,
Gdy jest - nie spadnie mi z głowy włos.Święte Triduum i Święto Zmartwychwstania 2010

Te dni są najważniejszymi dniami całego roku liturgicznego: Wielki Czwartek Wielki Piątek Wielka Sobota i przede wszystkim Wigilia Paschalna i uroczysta Niedziela. W ten jakże piękny dzień Kościół z wielką mocą głosi zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią. Oto kamień od grobu odsunięty. Grób Jezusowy pusty. A w środku tylko płótna i chusta. Ciała Jezusa nie ma. Chrystus zmartwychwstał. Tą jakże wielką radość mógł ogłosić nam ks. Biskup Stanisław Gębicki.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia jakże ważnych świąt.

                                                                                          x.Paweł

Środa Popielcowa - Rekolekcje Wielkopostne 2010

Środą Popielcową pochyliwszy głowy do posypania popiołem, pochyliliśmy się w zadumie nad rozważaniami rekolekcyjnymi i czasem Wielkiego Postu. Ten czas przemiany serc miał nas przygotować do świąt Zmartwychwstania, a jednocześnie przypomnieć zobowiązania płynące z odbytych rok temu Misji św. Rekolekcje prowadził o. Kazimierz Głaz z zakonu księży Redemptorystów. Niech to wołanie przyniesie owoce, aby Chrystus mógł prawdziwie zmartwychwstać.

                                                                                          x.Paweł

6.02.2010 r. Kulig Parafialny

Kiedy wokoło góry śniegu i mróz szczypie w uszy, najlepiej bawią się dzieci. Dlatego w ramach podziękowania za całoroczną pracę ks. Prefekt Paweł Koralewski zorganizował dla ministrantów, scholi i wspólnoty Oazowej kulig. Zabawa była bardzo dobra, ponieważ dzień wcześniej spadł dodatkowy śnieg. Nie udał by się kulig i ognisko, gdyby nie pomoc p. Kościelnego, p. Jarosława Borzędy i p. Krzysztofa Nowakowskiego. Choć wydawało się, że mróz przeszkodzi w świetnej zabawie gorące ognisko i kiełbaski rozgrzało także i serca dzieci i młodzieży.

                                                                                          x.Paweł

10.01.2010r. Jasełka 2009r.

"Z naszych jasełek nauka płynie:
w rodzinie ma być prawdziwa miłość.
Tak będzie wtedy, gdy Boga znajdziecie.
Nie wiecie, gdzie jest? Patrzcie, tu jest Dziecię!
Kochajcie więc Boga, wielcy i mali,
wtedy też ludzi będziecie kochali.
A Jezus Bogu w niebie to powie:
patrz, Ojcze, to są moi najlepsi uczniowie..."

Takie przesłanie płynęło z przedstawienia Bożonarodzeniowego, które przygotowała pani katechetka Jadwiga Gabrysiak wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Przedczu. Młodzi artyści wystąpili w pięknej świątecznej scenerii naszego kościoła dnia 10 stycznia 2010 roku. Dziękujemy im za włożony trud i za przesłanie i bądźmy świadkami Miłości.

                                                                                          x.Paweł

24-26.12.2009r. Boże Narodzenie

Już tradycją jest wizyta ks. Biskupa Stanisława Gębickiego w czasie Bożego Narodzenia w Przedczu. W tym roku ks. Biskup przewodniczył sumie w pierwszy dzień świąt. Wygłosił homilię, w której przypomniał jak w życiu każdego człowieka ważna jest miłość i powołanie do dawania świadectwa życia według tej miłości.

                                                                                          x.Paweł

22.12.2009r. Budowa Szopki na Boże Narodzenie

W tym roku, zupełnie inaczej niż w latach ubiegłych, dekoracja na Boże Narodzenie stanęła w prezbiterium kościoła. Teraz każda osoba będąca w kościele, choć przez moment zwróci swój wzrok ku małemu Chrystusowi. Wielu ludzi musiało natrudzić się, aby żłóbek stał się miejscem kontemplacji narodzonego Zbawiciela. Dziękujemy przede wszystkim: panu Jarosławowi Borzędzie, panu kościelnemu Jarosławowi Kacprzakowi wraz z pomocnikami, oraz ks. Pawłowi i młodzieży za wkład w przygotowanie świątecznej dekoracji.

                                                                                          x.Paweł

06.12.2009r. Odpust Św. Mikołaja

Rekolekcje w parafii to szczególny czas prostowania swoich ścieżek ku Panu. Nasze ćwiczenia duchowe prowadził w tym roku ks. Waldemar Szafrański, proboszcz parafii NMP z Guadalupe i św. Jana Diegow Żychlinie. Poprowadził także naszą uroczystość parafialną ku czci św. Mikołaja. Nich Pani z Gudalupe patronuje naszemu oczekiwaniu na Chrystusa.

                                                                                          x.Paweł

Grudzień 2009r. Początek Adwentu

Człowiek na wiele rzeczy czeka. Można powiedzieć, że całe życie jest nieustannym czekaniem. Szczególnym czasem oczekiwania jest Adwent. To czas kiedy przygotowujemy się na przyjście Jezusa Chrystusa w czasie Bożego Narodzenia. W tym oczekiwaniu pomaga nam wiele osób, które dają przykład swojego wypatrywania Jezusa. W tym roku, w sposób szczególny w czasie Rorat, ma nam pomagać osoba i przykład św. Jana Marii Vianneya. Dzieci wraz z księdzem proboszczem odsłoniły obraz Świętego. Niech przypomina nam szczególnie o modlitwie za kapłanów, którzy mają nam pokazywać drogę do nieba.

                                                                                          x.Paweł

11.11.2009r. Święto Niepodległości

"Patriotyzm! - To nie tylko Ojczyzny kochanie,
Słowa wielkie, szlachetne serca wzruszające;
To nie tylko wśród bitwy na polu konanie
To nie serca na wyrok losu czekające.

Patriotyzm! To miłość codzienna w rodzinie,
W której wzrastają młode pokolenia,
To czas nauki, co wśród trudów,
Umysły i serca na lepsze odmienia."

Tego patriotyzmu uczymy się szczególnie podczas świętowania wielkich dat z naszej historii. Dzień Odzyskania Niepodległości był okazją do przypomnienia sobie jak i co trzeba robić, aby wzrosła miłość do naszej Ojczyzny. Uroczystościom przewodniczył wikariusz parafii Przedecz ks. Paweł Koralewski. Uczestnicy liturgii złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą. Kochajmy naszą Ojczyznę i róbmy wszystko, aby żyło nam się w niej jak najlepiej.

                                                                                          x.Paweł

01.11.2009r. Wszystkich Świętych

Spójrz 1 listopada na kartkę z kalendarza. Nie ma na niej konkretnego imienia, lecz jest napisane "Wszystkich Świętych". Właśnie ci Wszyscy Święci mieli kiedyś swoje jasne i ciemne dni; mieli radości i smutki; chcieli zatrzymać czas i pragnęli, aby już coś minęło; mieli większe lub mniejsze kłopoty z wiarą; byli rozmaitego usposobienia... Ale w tym wszystkich oni naprawdę ukochali Boga. Dlatego właśnie liczni wierni zgromadzili się o godzinie 12.00 na parafialnym przedeckim cmentarzu, aby Ich wspominać i wypraszać Ich wstawiennictwa. Są czytelnym znakiem, że i my możemy osiągnąć świętość i usłyszeć od Boga: "Błogosławieni jesteście..."
                                                                                          x.Paweł

31.10.2009r. Podsumowanie Twórczości Parafialnej

W czasie różańca przeprowadzany był konkurs, zainspirowany rokiem duszpasterskim i jego patronem św. Janem Vianeyem. Niektóre pytania i zadania dotykały spraw bardzo bliskich. Oto twórczość naszej młodzieży i dzieci. Wiersze miały dotyczyć naszej parafii i 100 - letniego kościoła.

Aby przeczytać wiersze kliknij tutaj.


                                                                                          x.Paweł

08.09.2009r. Piesza Pielgrzymka do Błennej

      Historia Polski związana jest od wieków niewątpliwie z osobą Niepokalanej Dziewicy, a w sposób szczególny z pielgrzymowaniem do jej stóp. Nasza parafia tradycyjnie wpisuje się w ten nurt i rusza w drogę 8 września 2009 r., aby pokłonić się w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, jej wizerunkowi w Błennej. W tym roku około 250 osób, wraz z ks. Pawłem, pieszo zaniosło swoje intencje, aby po raz kolejny uczestniczyć w odpuście parafialnym w Błennej. Obok naszej Przedeckej grupy, obecni byli pielgrzymi z Chodcza, Cett i Kłodawy. Parafianie radośnie, ze śpiewem i modlitwom na ustach wrócili do Przedcza. Tam zmęczonych pielgrzymów przywitał ks. Proboszcz.
                                                                                          x.Paweł

23.09.2009r. Dziękczynienie za plony - Dożynki

"Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów Nieba...
Tęskno mi, Panie..."

      Chyba każdy z nas zna te wiersz Cypriana Kamila Norwida. Okruszyna chleba - to tak niewiele. Może być tak mała jak pyłek kurzu, i gdzieś się zagubić. A jednak wzrok błądzi za nią, wypatruje i szuka, ponieważ cenniejsza jest od złota czy srebra. Czy chleb może być aż takim bogactwem?

      Za to, że można było zebrać plony ziemi, dnia 23 sierpnia, nie tylko cała parafia, ale także wioski z gminy Przedecz, dziękowały Bogu za to bogactwo ziemi, za ziarno, za najmniejszy okruch nowego chleba. Rolnicy pod przewodnictwem ks. Proboszcza Henryka Ambroziaka i burmistrza Witolda Siwińskiego, dziękując za otrzymane dary, upraszali Bożego błogosławieństwa. Przyniesione wieńce i bochny chleba świadczyły, że żniwa choć w tym roku ciężkie i długie dobiegły końca. Wspólnie łamany chleb daje nadzieje i siły na lepsze jutro.

Aby obejrzeć zdjęcia kliknij tutaj.

                                                                                          x.Paweł

15.08.2009r. Rowerowa pielgrzymka na Jasną Górę

      W wielkim roku 100-lecia konsekracji naszego Kościoła, grupka młodzieży z parafii Przedecz, przy towarzyszeniu ks. Prefekta Pawła Koralewskiego i p. Edwarda Dereszewskiego, rowerami udała się, aby 15 sierpnia u Jasnogórskiej Pani, wypraszać łaski dla siebie, swoich rodzin i całej parafii. Droga nie była łatwa, pod wiatr, w słońcu i w deszczu, ale pomoc wielu przyjaznych serc, dobre słowa zachęty i widok oblicza Czernej Madonny rozweselał serce. Miejmy nadzieje, że to choć pierwsza taka wyprawa, to nie ostatnia.

Aby obejrzeć zdjęcia kliknij tutaj.

                                                                                          x.Paweł

27.06.2009r. 100-lecie Konsekracji Kościoła w Przedczu

       27 czerwca 2009r. w święto Matki Boskiej Nieustającej Pomocy minęło dokładnie 100 lat, kiedy to biskup włocławski Stanisław Zdzitowiecki konsekrował nowy, neogotycki Kościół pw. Św. Rodziny w Przedczu. Budowniczym tego Kościoła był ks. Józef Ornastowski, niezłomny kapłan, który podczas trudnych czasów zaboru rosyjskiego podjął się dzieła budowy jednego z największych kościołów na Kujawach. Został on zaprojektowany przez Józefa Piusa Dziekońskiego, architekta wielu świątyń. Kościół w Przedczu wzorowany jest na gotyckim kościele św. Anny w Wilnie. Tak okazała świątynia nie powstałaby bez wielkiego udziału parafian, a szczególnie ziemian Haliny i Leona Szemplińskich.
       Dzięki pracy i trosce wielu ludzi, wielu pokoleń, po 100 latach mogliśmy obchodzić wielki jubileusz konsekracji Kościoła św. Rodziny w Przedczu. Do tak ważnej uroczystości cała parafia przygotowywała się nie tylko materialnie przez odnowienie parkanu, plebani, grobów fundatorów i budowniczego kościoła, czy zmianę pokrycia dachowego na kościele, ale przede wszystkim przez Misje Święte prowadzone przez Ojców Redemptorystów. Głównym wydarzeniem tego świętego czasu była sobotnia uroczystość 100-lecia konsekracji. O godzinie 10.00 ks. Biskup Wiesław Alojzy Mering wraz z ks. Biskupem Stanisławem Gębickim i ks. Prałatem Henrykiem Ambroziakiem - proboszczem parafii w Przedczu, nawiedzili cmentarz parafialny modląc się przy grobie budowniczego kościoła ks. Józefa Ornastowskiego i grobie rodziny Szemplińskich. Obecni byli liczni kapłani z dekanatu z ks. Prałatem dziekanem Jerzym Dylewskim, księża z pracujący w Kurii Diecezjalnej i z całej diecezji. Wśród nich pochodzący z Przedcza ks. Mirosław Dereszewski i ks. Rafał Zieliński. Parafianie przedeccy złożyli wiązanki kwiatów i wszyscy udali się na Mszę św. do wspaniałej 100-letniej świątyni. Uroczystość zgromadziła wielu parafian. Słowa powitania skierował Burmistrz Miasta i Gminy Przedecz Witold Śiwiński. W homilii ks. Bp. Wiesław Alojzy Mering przypomniał, że Bóg jest naprawdę ze swoim ludem, ale my możemy nic nie zrozumieć ze znaków zawartych u proroka Izajasza czy w Apokalipsie i tych których nam daje sam Bóg, jeżeli nie będziemy mieli wiary, która zadziwi Jezusa, tak jak wiara setnika podczas spotkania Chrystusa i Setnika.
       Jedność parafii została uwidocznia w wielkim "orszaku 100-lecia", jak nazwał go sam ks. Proboszcz. W procesji z darami wzięli udział przedstawiciele całej parafii, każdej wioski, zakładu pracy, czy instytucji, niosąc dary ofiarne. Pod koniec uroczystości ks. Biskup odsłonił i poświęcił pamiątkową tablicę upamiętniającą budowniczego, architekta i fundatorów Kościoła. Tablicę ufundowało Towarzystwo Samorządowe Ziemi Przedeckiej.
       Chór Katedralny wykonał "Te Deum" jako dziękczynienie Bogu za wiarę ojców, dzięki którym dziś możemy modlić się, sprawować sakramenty w tak pięknej świątyni powstałej w trudnych czasach niewoli. A nasza rola to wypełniać zawsze kościół obecnością i modlitwą, także i dziękczynną za 100 lat świątyni parafialnej w Przedczu.

                                                                                          x.Paweł
11.06.2009r. Boże Ciało

      Uroczystość Bożego Ciała (Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej), która przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej, wypadająca zawsze 60 dni po Wielkanocy, to jedno z głównych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki. Wprowadził je w 1246 roku biskup Robert dla diecezji Liege w Belgii, a papież Urban IV w 1264 r. ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła.

      W tym roku Uroczystość Bożego ciała przypadła 11 czerwca. Po Mszy św. o godzinie 10.30, której przewodniczył ks. Prałat Henryk Ambroziak, udała się procesja do czterech ołtarzy. Sam Chrystus przechodził ulicami miasta, aby zobaczyć jak się Jego dzieciom powodzi i pobłogosławić licznie zgromadzonym wiernym.

                                                                                          x.Paweł
07.06.2009r. I Komunia Św.

"Uroczysty dzień komunii,
jest największą mą radością.
Jezus żywy w moim sercu,
dziś objawił miłość swą".

      Tak śpiewało 44 dzieci z parafii św. Rodziny w Przedczu, które dnia 7 czerwca 2009 roku, w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, przyjęły po raz pierwszy Jezusa w Komunii św. Z wielkim przeżyciem w piątek przystąpiły do sakramentu pokuty, po którym szli uściskać swoich rodziców, co często powodowało łzy wzruszenia.

      Dzień pierwszej komunii św. to dzień wyjątkowy, niepowtarzalny. Zapada w pamięci człowieka do końca życia. Jest największą radością nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych, którzy o godzinie 10.00 zgromadzili się przed świątynią. Tam obiecali nadal troszczyć się i zabiegać o bliskość dzieci z Bogiem, oraz udzielili swojego rodzicielskiego błogosławieństwa. Całej uroczystości i celebracji przewodniczył ks. prałat Henryk Ambroziak - proboszcz parafii. Na twarzach wszystkich obecnych widać było przejęcie, wzruszenie oraz wielką radość.

      Uroczystość pierwszej Komunii to święto nie tylko dzieci i ich rodzin. To święto dla każdego wierzącego. Przypominamy sobie dzień swojej pierwszej komunii św. ... i zadziwiamy się nad tą niezwykłą bliskością Jezusa obecnego w Eucharystii.

"Doczekałem wielkiej chwili,
której nigdy nie zapomnę.
Przecież wiem, że to w Komunii,
tu zbawienie znajdę swe."
                                                                                          x.Paweł
Design by flankerds.com